Co to takiego? Jeśli w 2024 roku Twoja spółka osiągnie stratę lub próg rentowności będzie niższy niż 2% (udział dochodu w przychodach) to będzie to dodatkowy podatek roczny do zapłaty. Od kiedy? Od roku 2024, pierwsza płatność przypadnie w marcu 2025 roku. Dla kogo? Płatnicy podatku od osób prawnych Ile? 10% podstawy opodatkowania (suma m.in. 1,5%przychodów podatnika z wyłączeniem zysków kapitałowych) lub 3% osiągniętych przychodów…
Blog
SlimVAT 3.0 zmiany od 01.07.2023
Nachodzą wakacje, idą nowe zmiany podatkowe! Już od 01.07.2023 ma wejść w życie #slimVAT3 – co to oznacza dla przedsiębiorców i jakie niespodzianki ma dla nas Ministerstwo Finansów? Niższe podatki, szybsze terminy zwrotów i prostsze rozliczenia… O nie, nie! Płynność finansową przedsiębiorcy mają zyskać dzięki możliwości zapłaty podatku tonażowego, podatku od „małpek” cukrowego czy też od produkcje okrętowej i niektórych kopalin z konta VAT Splitpayment….
Jednoosobowa działalność gospodarcza
Jeśli zastanawiasz się nad otwarciem jednoosobowej działalności gospodarczej to ten post jest właśnie dla Ciebie! Dowiesz się: 📌 Co to jest jednoosobowa działalność gospodarcza? 📌 Kto może otworzyć jednoosobową działalność gospodarczą? 📌 Jak otworzyć jednoosobową działalność gospodarczą? 📌 O czym warto pamiętać? Jednoosobowa działalność gospodarcza jest to najprostsza forma prowadzenia firmy w Polsce i charakteryzuje się poniższymi czynnikami: 👩🏼💼jest wykonywana na własny rachunek i we…
Polski Ład 2.0 – zmiany w przepisach podatkowych już od 1. lipca 2022. Sprawdź, co się zmieni!
Już po raz trzeci w ciągu jednego roku podatkowego rząd wprowadza zmiany w rozliczeniu podatku dochodowego od osób fizycznych. Dla księgowych to nie lada wyzwanie, większości firm dopiero udało się dostosować do założeń Polskiego Ładu 1.0, a tu kolejna niespodzianka. Podobnie podatnicy – muszą kolejny raz oswoić się ze zmianami w wynagrodzeniach. Likwidacja ulgi dla klasy średniej i obniżka PIT Zgodnie z podpisana już ustawą…
Bezpłatna pomoc w zakładaniu działalności gospodarczej!
Bezpłatna pomoc w zakładaniu działalności gospodarczej Jednoosobowa działalność gospodarcza – często najprostsza forma prowadzenia przedsiębiorstwa – wystarczy zarejestrować… i JUŻ. Ale czy na pewno? Standardowo, aby otworzyć jednoosobową działalność gospodarczą należy: wypełnić wniosek CEiDG na portalu biznes.gov i wysłać go za pomocą profilu zaufanego (lub złożyć osobiście w Urzędzie Gminy/Miasta), złożyć dokumenty rejestrowe do ZUS, poczekać na nadanie numeru REGON (co czasami zajmuje nawet 2 tygodnie!), a…
Zeznanie roczne za rok 2021 (PIT-37)
W ostatnich latach Urząd Skarbowy 🏦 wyręcza część podatników i przygotowuje w ich imieniu zeznania roczne. Niewątpliwie jest to bardzo duży plus, ponieważ w przypadku, gdy zapomni nam się złożyć zeznanie w ustawowym terminie Urząd Skarbowy z automatu akceptuje przygotowany przez siebie formularz, dzięki czemu unikniemy mandatu za brak lub nieterminowe złożenie zeznania. Niestety dobroć Urzędu w tej kwestii ma też znaczne minusy. Jakie? ⛔…
CIT ESTOŃSKI 2022 – po Nowym Ładzie
W związku z nałożeniem dodatkowego podatku w postaci składki zdrowotnej na wynagrodzenia członków zarządu oraz planowym przepisem, który uniemożliwi zaliczenie w koszty podatkowe „ukrytej dywidendy” w ostatnim czasie coraz częściej zdarzają nam się zapytania o zasady funkcjonowania estońskiego CITu – poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje, które zrewolucjonizowały tą formę opodatkowania po wejściu Nowego Ładu. Zacznijmy od początku – czyli kto może i kto nie może skorzystać…
Bareja wciąż żywy – realia Polskiego Ładu
Nowy Ład i rozporządzenie wydane do ustawy, które zmienia ustawę budzi wiele emocji. Co przyniosły nam nowe przepisy po 10 dniach stycznia? 1. Niższe pensje. To dość dziwne, bo od kilku miesięcy wszędzie słychać ile to każdy zyska na Nowym Ładzie, że to same plusy, większe pensje i sam dobrobyt. Niestety pierwsze wypłaty przelane na konto pokazały jak bardzo to co obiecują politycy różni się…
Nie mamy certyfikatu, ale wyróżnia nas…
Certyfikat księgowy został zniesiony ponad 7 lat temu i chociaż to sporo czasu to nadal wielu przedsiębiorców ma błędne przeświadczenie, że jest on niezbędny do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Nasze biuro niedługo kończy 5 lat, więc jesteśmy zdecydowanie za młode aby mieć certyfikat, ale za to jest to doskonała okazja by pochwalić się tym co udało nam się osiągnąć i by zastanowić nad planami na kolejne…