SlimVAT 3.0 zmiany od 01.07.2023

Nachodzą wakacje, idą nowe zmiany podatkowe!

Już od 01.07.2023 ma wejść w życie #slimVAT3 – co to oznacza dla przedsiębiorców i jakie niespodzianki ma dla nas Ministerstwo Finansów?

  1. „Poprawa płynności finansowej firm”

Niższe podatki, szybsze terminy zwrotów i prostsze rozliczenia… O nie, nie! Płynność finansową przedsiębiorcy mają zyskać dzięki możliwości zapłaty podatku tonażowego, podatku od „małpek” cukrowego czy też od produkcje okrętowej i niektórych kopalin z konta VAT Splitpayment.

Dodatkowo został ujednolicony limit małego podatnika i teraz ustawy mają jedną definicję i jedną kwotę 2 mln euro, a nie jak było wcześniej 1,2 mln lub 2 mln w zależności, w której ustawie szukaliśmy.

I jak, będzie lżej?😎

  1. „Zmniejszenie formalności w obrocie międzynarodowym”

Brak wymogu posiadania faktury dla WNT z pewnością uprości nam życie. Jesteśmy ciekawi jakich dokumentów (i ile?) zamiennie będzie chciał Urząd Skarbowy podczas kontroli podatkowej.

  1. Mniejsza liczba korekt i przyjazne rozliczenie VAT

⛔Po wielu latach niejasnych objaśnień, wolnego rynku i możliwości handlu z krajami w walutach innych niż #polskizłoty w końcu to mamy! Wiemy jaki kurs waluty mamy stosować!

⛔OSS i IOSS umożliwi nam rozliczenia poza systemem OSS, bezpośrednio w Urzędzie – nie możemy się doczekać zmiany na lepsze, czy w Łodzi znowu będzie można spotkać staczy kolejkowych?

Podkreślamy, że do rozliczeń OSS służy TYLKO jeden Urząd na cała Polskę – ktoś się wybiera złożyć deklaracje?

⛔Już od lipca nie musimy uzgadniać z naczelnikiem proporcji bazowej – teraz wystarczy, że wyślemy zawiadomienie! Cieszy nas, że nie musimy czekać na list zwrotny od Naczelnika – nie da się ukryć, że z pocztą polską czasami to trwało i trwało…

  1. Prostsze fakturowanie i mniej obowiązków

Czyli nie potrzeba już papierowych paragonów – wystarczy mieć kasę online i sprawny internet. A co w przypadku awarii internetu, błędu z połączeniem?

Przekonamy się za 5 lat.

  1. Prosty i przejrzysty dostęp do wiedzy podatkowej.

Lubimy mieć pod górkę, więc tęskno nam do tego skomplikowanego prawa sprzed Nowego Ładu – z tymi prostymi podatkami, które wciąż są upraszczane aż nie wiemy co robić z wolnym czasem!

  1. Efektywniejsze zarządzanie wydatkami z budżetu państwa.

Oho…

Ponadto:

⛔Obiecywany od 2 lat obowiązek prowadzenia ksiąg elektronicznie zostaje odroczony o kolejny rok. Wszystko z myślą, aby podatnicy zdążyli przygotować systemy infromatyczne. Dziękujemy!

⛔Rozszerzenie ulgi rehabilitacyjnej.
Po wielu wielu latach, ktoś doszedł do wniosku, że osoby bliskie, które opiekują się niepełnosprawnymi i w związku z utrzymaniem osób niepełnosprawnych będą miały prawo do odliczeń.

⛔Ulga na dzieci z niepełnosprawnością

Likwidacja limitu dochodowego dla osób wychowujących jedno niepełnosprawne dziecko. 1112 zł będzie mógł odliczyć każdy, bez względu na limit dochodu.

⛔Ryczałt od najmu
Wraz z wejściem pakietu „slimVAT3 małżonkowie nie muszą już kombinować z dzieleniem przychodu z najmu prywatnego – teraz limit wyniesie 200 tys zł łącznie dla obu małżonków (bez względu na to czy rozliczać będzie jeden małżonek czy na pół)

⛔E-urząd skarbowy
W końcu i przedsiębiorca będzie mógł za jego pomocą rozliczyć zeznanie roczne

⛔Podatek u źródła
„Dopreccyzowujemy przepisy” – czekamy zatem

⛔SRRK – wprowadzamy zmiany i doprecyzowujemy, ale nic więcej Wam nie powiemy

⛔Zwiększamy limity podatku od spadku i darowizn – czyli na koniec coś pozytywnego!

36 120 zł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej;
27 090 zł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do II grupy podatkowej;
5 733 zł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do III grupy podatkowej.

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *