Nowy Ład i rozporządzenie wydane do ustawy, które zmienia ustawę budzi wiele emocji.

Co przyniosły nam nowe przepisy po 10 dniach stycznia?

1. Niższe pensje.

To dość dziwne, bo od kilku miesięcy wszędzie słychać ile to każdy zyska na Nowym Ładzie, że to same plusy, większe pensje i sam dobrobyt. Niestety pierwsze wypłaty przelane na konto pokazały jak bardzo to co obiecują politycy różni się od tego co wprowadzili

2. #mojawina

Za niższe pensje rząd wini księgowe i kadrowe – co gorsza, takie informacje przekazuje publicznie, ale w tym samym czasie na kolanie pisze niezgodne (i po raz kolejny nieprzemyślane) rozporządzenie – oczywiście o całości informuje na Twitterze.

3. W kilka godzin po wydaniu rozporządzenia okazuje się, ze zawiera ono tyle błędów, że konieczna jest jego korekta.

Niecierpliwie czekamy na rozwój sytuacji, ponieważ polskie prawo nie zna (jeszcze) takiego dokumentu 😉

„Również prof. Mariański informuje, że przygotowuje dla senatorów dwie skargi do Trybunału Konstytucyjnego w związku z Polskim Ładem. – Rząd zafundował nam scenariusz jak u Hitchcocka. Najpierw było trzęsienie zmieni, a potem napięcie dalej tylko rośnie. Polski Ład to bomba z opóźnionym zapłonem, która wybuchnie w kwietniu 2023 r., kiedy Polacy będą rozliczać się z podatków i wtedy zorientują się, że wprowadzono ich w błąd – mówi prof. Mariański….”

4. Ministerstwo Finansów zawsze wychodzi naprzeciw oczekiwaniom dlatego w sobotę w godzinach od 18:00 do 24:00 każdy zainteresowany mógł zadać pytanie w sprawie nowych zasad naliczania wynagrodzeń – niestety (ZNOWU) udzielane odpowiedzi nie były zgodne ani z ustawą, ani z nielegalnym rozporządzeniem. Niewygodne pytania na bieżąco były usuwane z czatu. 

5. Pracownicy Urzędów Skarbowych z telewizji i Twittera dowiadują się, że od wtorku pracują do godziny 19:00 i będą udzielać informacji w sprawie wynagrodzeń (choć sami nie zostali przeszkoleni w tej kwestii)

6. Ministerstwo Finansów jest uświadamiane poprzez apele i pisma, w których wskazywane są błędy w ustawach, niedopowiedzenia, niekonstytucyjność oraz problemy, które rodzi nowe prawo. Pisma zostały wysyłane przez przez takie organizacje jak:

-Stowarzyszenie Księgowych w Polsce

-Krajowa Izba Doradców Podatkowych

-Stowarzyszenie Współpracujących Biur Rachunkowych

-Krajowa Izba Biura Rachunkowych

-Związek Zawodowy Administracji Skarbowej

-Komisja Biur Rachunkowych

-Fundacja Wspierająca Właścicieli Biur Rachunkowych

-Ogólnopolska Sieć Biur Rachunkowych

7. Podczas spotkania z ministrem Kościńskim i Sarnowskim organizacje zostały poproszone o „pomoc w ugaszeniu pożaru, a nie negowanie prawidłowości rozrządzenia” . Tym samym RZĄD PROSI NAS O ŁAMANIE PRAWA.

8. Ministerstwo Finansów organizuje szkolenie reklamując się jako szkolenie współorganizowane z SKWiP. Co dziwne SKWiP nie miało żadnego czynnego udziału w szkoleniu i wypiera się powyższej współpracy.

9. Rząd zachęci do zadawania pytań:

Tymczasem odpowiedzi wyglądają tak:

Odpowiedź KIS w sprawie ulgi dla klasy średniej przy wspólnym rozliczeniu małżonków

Identyfikator zapytania: 32228127

0110.KIZ.4110.32762.2021

Szanowny Panie,

nawiązując do pytania przedstawionego w zapytaniu o numerze ID 31920858 w zakresie odliczenia ulgi dla klasy średniej w przypadku, kiedy jedno z małżonków nie uzyskuje dochodów informujemy, że zagadnienie nadal jest przedmiotem analizy w celu wypracowania stanowiska w tym zakresie. Zatem odpowiedź zostanie udzielona w momencie, kiedy stanowisko zostanie wypracowane.

Prosimy nie odpowiadać na tego e-maila.

Krajowa Informacja Skarbowa

10. Księgowe/kadrowe NFZ w weekend w trybie pilnym zostają wezwane do pracy celem skorygowania „błędnie naliczonych list płac” 

11. I na koniec nasza perełka – czyli kto straci na Polskim Ładzie

A Wy jak myślcie – kto najwięcej straci na Polskim Ładzie

a) Cwaniacy 

b) Wszyscy 

c) Rząd

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *